Карл Ерик Тор Јохансон (19 октомври 1902 или 1903 година; изворите се разликуваат - 12 мај 1971), попознат по уметничкото име Тор Џонсон, бил шведски професионален борач и глумец. Како глумец, Џонсон се појави во многу Б-филмови, вклучително и во некои славно режирани од Ед Вуд. Во професионалното борење, Џонсон бил обвинет како Тор Џонсон и Супер шведски ангел.

Film: Plan 9 from Outer Space (1959) Director: en:Ed Wood, Jr. Actor Portrayed: en:Tor Johnson The original 1959 version of this film is public domain, although there may be a copyright on the musical sco
Тор Џoнсон

Ран животУреди

Џонсон бил роден на 19 октомври 1902 година во Бренкирка, Стокхолмс Лан, Шведска, син на Карл Јохан Јохансон и Ловиса Кристина Петерсон. Неговата потврда за смрт и гробот ја наведуваат 1903година како година на неговото раѓање што е во спротивност со објавените генеалошки записи.

КариераУреди

Џонсон тежел 200 килограми кога бил најтежок. Имал руса коса, но ја избричил за да одржи импозантен и злобен изглед во неговата боречка и глумечка работа. Тој почнал да добива делови во филмови откако се преселил во Калифорнија, обично како моќник или кревач на тегови уште во 1934 година. Неговата филмска кариера завршила во раните 1960-ти, откако се појави во низа филмови со слаба оцена. Сепак, тој продолжил да се појавува на телевизија и направи голем број реклами.

Тор Џонсон го користел името на прстенот „Супер шведски ангел“ за да се разликува од Нилс Филип Олафсон кој го користел името на прстенот „Шведски ангел“. Името било изведено од борачот Морис Тиле, познат како францускиот ангел.

За време на неговата кариера како глумец, Џонсон се спријателил со режисерот Ед Вуд, кој го режирал во голем број филмови, вклучувајќи ги и Невестата на чудовиштето и План 9 од вселената. Тој бил многу пријателски настроен за работа со ;Глумицата Валда Хансен, која работела со Џонсон во 1959 година во „Ноќ на духовите, го опишала како „како голема шеќерна пунџа“. Во текот на овој период, Џонсон се појавил како гостин натпреварувач во квиз-шоуто „се обложуваат вашиот живот“ при што му го покажал на водителот на шоуто, Гручо Маркс, своето „најстрашно лице“. Маркс истрчал од бината во лажен ужас, а потоа се вратил и молел: „Немој повторно да го правиш тоа лице!“

Смрт и наследствоУреди

 
Џонсон во Ѕверот од Јука Фатс (1961)

Џонсон починал од срцева слабост во Сан Фернандо, Калифорнија, на 68-годишна возраст. Тој бил погребан во Меморијалниот парк на вечната долина, во Санта Кларита, Калифорнија. Џонсон бил портретиран од борачот Џорџ „Животното“ Стил во филмот на Тим Бартон Ед Вуд (1994). Џонсон бил опширно прикажан во раното дело на карикатуристот Дру Фридман, каде Џонсон бил прикажан како „Тор“, бели очи лумокс базиран на личноста на Џонсон во филмовите на Ед Вуд. Првиот од една страница стрипови, "Џонсон дома", била објавена во 1981година прашањето на Роберт Крамб е Чудак и оригинални уметнички дела е купена од страна на телевизијата и писателот и продуцент Еди Городецки.

Маската од латекс базирана на лицето на Џонсон, извајана од Пет Њуман за студиото Дон Пост, била опишана како „најпродавана хорор маска за Ноќта на вештерките од доцните 1960-ти-почетокот на 1970-тите“.

ФилмографијаУреди

ФилмУреди

ТелевизијаУреди

година Серии Улога Епизода
1953–1954 година Вие сте таму „Предавањето на Корнволис во Јорктаун“[1]
„Предавањето на Корегидор“[2]
1954 година Џенерал електрик театар Ќелав човек „Да кренеш пердув“[3]
1954 година Роки Џонс, вселенски ренџер Наборо „Пекол во вселената“[4]
1956 година Авантурите на Хирам Холидеј Бандини Силниот човек „Танцувачки глушец“
1959 година Ти се обложуваш на твојот живот Тор Џонсон # 59-11
1960 година Авантури во рајот Мико „Еднаш околу колото“[5]
„Дамата од јужен Чикаго“[6]
1960 година Питер Ган Бруно „Не гледај зло“[7]
1960 година Бонанца Бистата Браниган „Сан Франциско“
1961 година Книга со приказни на Ширли Темпл Силниот човек „Пипи долгиот чорап“[8]

НаводиУреди

  1. Vaile, Edward, уред. (27 December 1953). „Today's Best TV Programs Previewed“. Iowa TV Guide. The Des Moines Register. 105 (190). Des Moines, Iowa. стр. 1 – преку Newspapers.com.
  2. Gianakos, Larry James (1 January 1980). Television Drama Series Programming: A Comprehensive Chronicle, 1947-1959. Scarecrow Press. стр. 359. ISBN 978-0-8108-1330-4.
  3. Lentz, Harris M. (2001). Science Fiction, Horror & Fantasy Film and Television Credits: Television shows. McFarland. стр. 1845. ISBN 978-0-7864-0952-5.
  4. Lucanio, Patrick; Coville, Gary (1998). American Science Fiction Television Series of the 1950s: Episode Guides and Casts and Credits for Twenty Shows. McFarland. стр. 171. ISBN 978-0-7864-0434-6.
  5. Leibfried, Philip; Lane, Chei Mi (17 August 2010). Anna May Wong: A Complete Guide to Her Film, Stage, Radio and Television Work. McFarland. стр. 169. ISBN 978-1-4766-0932-4.
  6. Chan, Anthony B. (8 February 2007). Perpetually Cool: The Many Lives of Anna May Wong (1905-1961). Scarecrow Press. стр. 294. ISBN 978-1-4616-7041-4.
  7. Freese, Gene (15 September 2017). Classic Movie Fight Scenes: 75 Years of Bare Knuckle Brawls, 1914–1989. McFarland. стр. 92. ISBN 978-1-4766-2935-3.
  8. Noyes, Mike (4 December 2008). „Bride of the Monster - DVD Review“. Inside Pulse.

Надворешни врскиУреди