Тај чи чуан (упр.: 太极拳; трад. 太極拳) е древна кинеска форма на вежба или начин за напад или одбрана. Како вежба, таа е дизајнирана да обезбеди релаксација во процесот на одржување на телесната кондиција што делумно се постигнува преку хармонизирање на принципите на јин-јанг. Вежбата подразбира последователни, намерни движења со внимателно избрани пози и позиции. Како начин на напад и одбрана, наликува на кунг фу и според сите прописи се смета за борачка вештина. Датирајќи од 3 век, тај чи чуанот се состои од две главни школи, Ву и Јанг. Во зависност од школата, бројот на вежби варира од 24 до повеќе од 100.[1]

Тај чи чуан
(太極拳)
Јанг Ченгфу во позиција на стилот Јанг тај чи чуан соло форма позната како Единствен Камшик - 1931
Други имињатајчичван
НасоченостХибрид
Земја на потеклоКина
ОсновачСпорен
ПотеклоТао Јин
Прославени во оваа вештинаЧен Вангтин, Чен Чангксинг, Јанг Лу-чан, Ву Ју-хсианг, Ву Чуан-ју, Ву Чен-чуан, Сан Лу-танг, Јанг Ченгфу, Чен Фејк, Ванг Пеи-шенг
Олимписки спортСамо демострација

Наводи

уреди
  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 9, стр. 115