Табланет е популарна игра со карти на просторите на Балканот, игра која води потекло од Македонија. Целта на играта е собирање на карти кои се наоѓаат на масата, со фрлање на карти кои играчот ги држи во рака, при тоа картите кои се собираат треба да имаат збир еднаков на картата која се фрла од играчот[1].

Наводи уреди

  1. „Tablić - pravila“. igrajkarte.com (хрватски). 1.7.2010. Посетено на 2021-01-15. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)