Список на мртви јазици во Северна Америка

список на статии на Викимедија
North America satellite orthographic.jpg

Ова е список на мртви јазици во Северна Америка.

КанадаУреди

САДУреди

Американски девствени островиУреди

МексикоУреди

БахамиУреди