Список на градоначалници на Истанбул

список на статии на Викимедија

Следува список на градоначалници на Истанбул, Турција:

Податотека:Ekrem Imamoglu (cropped).jpg
Екрем Имамоглу, моментален градоначалник на Истанбул

Османлиско ЦарствоУреди

1453-1858Уреди

1858-1876Уреди

1876-1908Уреди

1908-1923Уреди

Република ТурцијаУреди

1923-1960Уреди

1960-1963Уреди

1963-1980Уреди

1980-1984Уреди

1984-денесУреди