Разлика помеѓу преработките на „Хебрејска книжевност“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.202 (разговор), вратено на последната верзија на Hosiryuhosi
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.202 (разговор), вратено на последната верзија на Hosiryuhosi)
Во 1922, Хебрејскиот станал официјален јазик во [[Израел]]. Во 1966, [[Шмуел Јозев Агнон]] освоил [[Нобелова награда за литература]] за романи и кратки приказни кои употребуваат исклучителна мешавина од библиски, Талмудски и модерен Хебрејски јазик.
 
Денес илјадници на нови книги се печатат на Хебрејски годишно, преводите се и од други јазици и од оригинални дела од израелски автори.bilder
 
[[Категорија:Литература по јазик]]
73

уредувања