Разлика помеѓу преработките на „Стар завет“

Додадени 1.004 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.202 (разговор), вратено на последната верзија на Egmontaz
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.202 (разговор), вратено на последната верзија на Egmontaz)
Стариот Завет е дел от [[Библија|Библијата]], која ги опфаќа сите 50 книги, напишани пред Христос. Старият Завет е пишуван во продолжение на 1100 години.
 
== Книги од Стариот Завет ==
BE COOL FUCK THE SCHOOL !!!!!!!!!!
Сите книги на стариот завет можеме да ги поделиме во четири групи:
• ''Законски'' книги:
 
Петте книги на [[Мојсеј]]:
 
[[Настанување]], [[Излез]], [[Левитска]], [[Броеви]], [[Повторени закони]]
 
• ''Историски'':
 
[[Книга на Исус Навин]], [[Книга за судиите]], [[Четирите книги за царевите]], [[Две книги за дневниците]], [[Книга Ездрина]], [[Книга Немина]], [[Книга за Естири]]
 
• ''Поучни и морални'':
 
[[Книга за Соломононските мудрости]], [[Книга за проповедење]], [[Песна над песните]], [[Книга за Рути]]
 
• ''Пророчки: книга за четирите големи пророци''
 
[[Исаја, Еремија, Јов, Данил]]
 
== Постанок на Стариот Завет ==
73

уредувања