Разлика помеѓу преработките на „Логотет“

Додадени 5 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
Логотетите во Византија се делеле на:
 
*''Megas Logothetes'' (Голем логотет), којшто бил глава на сите логотети.
*''Logothetes tou dromou'', којшто одговарал за поштенските услуги како и за дипломатските врски на империјата.
*''Logothetes ton oikeiakon'', одговорен за внатрешните работи, за сигурноста на Константинопол и за регионалната економија.
*''Logothetes tou genikou'', одговорен за даноците во државата.
*''Logothetes tou stratiotikou'', одговорен за воената економија и заслугите на воените лица.
75

уредувања