Разлика помеѓу преработките на „ГНУ/Линукс“

Одземени 2.122 бајти ,  пред 14 години
с
Пренасочување кон Линукс
с
с (Пренасочување кон Линукс)
#REDIRECT [[Линукс]]
[[Image:Tux.png|thumb|150px|Тукс, маскотата на Линукс]]
ГНУ/Линукс е [[оперативен систем]]. Тој е брз, стабилен, безбеден и полн со можности. ГНУ/Линукс доаѓа со огромен број на апликации кои можете да ги користите во вашата секојдневна работа.
 
Најважната работа за ГНУ/Линукс е тоа што тој е [[Слободен Софтвер]]. Ова значи дека можете да го користите за било каква намена. Можете бесплатно да правите копии од софтверот и да им ги дадете на пријателите. Можете да го погледнете изворниот код на софтверот за да видите како тој работи или пак за да поправите некои грешки. Тоа се слободите кои доаѓаат со слободниот софтвер.
 
[[Категорија:Линукс]]
 
[[als:Linux]]
[[ar:لينكس]]
[[bg:Линукс]]
[[ca:Linux]]
[[cs:Linux]]
[[da:Linux]]
[[de:Linux]]
[[el:Linux]]
[[en:Linux]]
[[eo:Linukso]]
[[es:Linux]]
[[et:Linux]]
[[eu:Linux]]
[[fa:لینوکس]]
[[fi:Linux]]
[[fr:Linux]]
[[gl:Linux]]
[[he:לינוקס]]
[[hr:Linux]]
[[hu:Linux]]
[[ia:Linux]]
[[id:Linux]]
[[is:Linux]]
[[it:Linux]]
[[ja:Linux]]
[[ka:ლინუქსი]]
[[ko:리눅스]]
[[ku:Linux]]
[[lb:Linux]]
[[li:Linux]]
[[lt:Linux]]
[[lv:GNU/Linux]]
[[mg:Linux]]
[[ms:Linux]]
[[nds:Linux]]
[[nl:GNU/Linux]]
[[nn:Linux]]
[[no:Linux]]
[[pl:Linux]]
[[pt:Linux]]
[[ro:Linux]]
[[ru:Linux]]
[[simple:Linux]]
[[sk:Linux]]
[[sl:Linux]]
[[sr:Линукс]]
[[sv:GNU/Linux]]
[[th:ลินุกซ์]]
[[tl:GNU/Linux]]
[[tr:Linux]]
[[vi:Linux]]
[[zh:Linux]]
[[zh-min-nan:Linux]]
13.850

уредувања