Разлика помеѓу преработките на „Дебиан“

Додадени 9 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с (Креирана страница со: ==Дебиан== {{ infobox OS | name = Debian GNU/Linux | logo = Debian logo|50px | screen…)
 
с
 
'''Дебиан''' е бесплатен [[оперативен систем]] кој користи [[Линукс јадро]]. Многу апликации во Дебиан се направени од [[ГНУ]] проектот, така што правилното име е "Debian GNU/Linux". Дебиан е една од најпопуларните [[Линукс дистрибуции]]. На него sе базирани многу други дистрибуции како [[Ubuntu]].
 
 
== Кратка историја ==
{| class="wikitable" style="float: center;"
|-
! Боја
! Color
! Значење
! Meaning
|-
| style="background-color:#fa8072;" | Црвена
12

уредувања