Разлика помеѓу преработките на „Полов диморфизам“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
(+Orgyia recens)
с
'''Полов диморфизам''' се нарекува систематската разлика во формата помеѓу индивидуи од различен пол кај ист вид животни. Примерите во природата се однесуваат на растот, бојата, изгледот на крзното итн. Се смета дека кај повеќето видови половиот диморфизам е резултат на сексуалната компетиција - освојување на женката преку додворување со изгледот или со борба меѓу мажјаците.
 
Зборот диморфизам доаѓа од грчките зборови ''ди'' - два и ''мофрморф'' - форма.
 
Примери за полов диморфизам:
13.850

уредувања