Разлика помеѓу преработките на „Анастас Лозанчев“

нема опис на уредувањето
с (Отстрането уредувањето на 85.11.156.28, вратено на последната верзија на Иван)
'''Анастас Лозанчев''' е македонски револуционер и деец на народно-ослободителното движење на Македонија.
 
Роден е во [[Битола]] во 1870 година, завршил петти клас гимназија во [[Солун]] во 1885., а потоа од 1887. учел фотографски занает во [[Софија]]. Од 1891 - 1893. бил [[Бугарска_Егзархија|егзархиски]] учител во битолските села [[Смилево]] и [[Могила]], а потоа фотограф во Битола. Станал еден од првите членови на [[ВМРО]] во битолско, и го помагал развојот на револуционерната мрежа во централна и западна Македонија.
 
Бил делегат на [[Солунскиот конгрес]] на ВМРО во јануари 1903 година, на кој е донесено решение за востание. На [[Смилевскиот конгрес]] заедно со [[Борис Сарафов]] и [[Даме Груев]] е избран за член на Главниот штаб на востанието за битолскиот округ. По неуспешното [[Илинденско востание]], до септември 1904. предводел чети во охридско и дебарско.
Анонимен корисник