Разлика помеѓу преработките на „Бугарски јазик“

Додадени 6 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎Некои бугарски изрази и нивните преводи на македонски јазик: Правописна исправка, replaced: девета → деветта, девети → деветти, девето →
с (Правописно подобрување, replaced: 19 векXIX век (2), 18 векXVIII век (2))
с (→‎Некои бугарски изрази и нивните преводи на македонски јазик: Правописна исправка, replaced: девета → деветта, девети → деветти, девето →)
| 8 || осми / осми || осма / осма || осмо / осмо
|-
| 9 || деветидеветти / деветти || деветадеветта / деветта || деветодеветто / деветто
|-
| 10 || десети / десетти || десета / десетта || десето / десетто