Разлика помеѓу преработките на „Архангел Урил“

Додадени 123 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
|feast_day=8 ноември ([[Источно христијанство]]), 29 септември ([[Западното христијанство]])
|venerated_in=[[Јудаизам]], [[Православна црква]], [[Древноисточни цркви]], [[Англиканска заедница]], [[Источна католичка црква]]
|image=FrescoIcon of ArchangelSaint Uriel the Archangel.jpg
|imagesize=
|caption=Архангел УрилИкона на фрескаАрхангел Урил
|titles=Архангел
|attributes=[[Огнен меч]], сончев диск, оган во дланката на раката, книга
|issues=
}}
 
'''Урил''' ('''אוּרִיאֵל''' „Светлина [[Ил (бог)|Божја]]“) е еден од [[архангел]]ите по [[рабин]]ските преданија, како и по извесни [[Христијанство|христијански]] преданија.
 
Ангелите споменати во [[Хебрејска Библија|хебрејската Библија]] не се именувани. Се смета дека поединечните имиња на ангелите се донесени од евреите од Вавилон. Од седумте ангели од еврејската ангелологија, во писанијата по име споменати се само [[Архангел Гаврил|Гаврил]], [[Архангел Михаил|Михаил]] и [[Архангел Рафаил|Рафаил]], па така полека станале [[Библиски канон|канонски]].
 
[[Податотека:Fresco of Archangel Uriel.jpg|thumb|left|200px|Архангел Урил на фреска]]
Кога се додава четврт ангел, за претставување на четирите страни на светот, Ова е обично Урил (''Jewish Encyclopedia''). Христијанските гностици исто така го даваат како четврт (под името [[Хануил]]), од [[Грегориј Велики]], а и во ангелологијата на [[Псевдо-Дионис]]. Урил е третиот ангел наведен во ''[[Соломонов Завет|Соломоновиот Завет]]'', а четвртиот е Саврил.
 
6

уредувања