Разлика помеѓу преработките на „Архангел Урил“

Додадени 674 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
{{Инфокутија за светец
[[Податотека:uril1.jpg|250px|right|thumb|Архангел Урил на фреска]]
|name=Архангел Урил
|feast_day=8 ноември ([[Источно христијанство]]), 29 септември ([[Западното христијанство]])
|venerated_in=[[Јудаизам]], [[Православна црква]], [[Древноисточни цркви]], [[Англиканска заедница]], [[Источна католичка црква]]
|image=Fresco of Archangel Uriel.jpg
|imagesize=
[[Податотека:uril1.jpg|250px|right|thumb|caption=Архангел Урил на фреска]]
|titles=Архангел
|attributes=[[Огнен меч]], сончев диск, оган во дланката на раката, книга
|patronage=Поезија, уметност
|major_shrine=
|suppressed_date=
|issues=
}}
'''Урил''' ('''אוּרִיאֵל''' „Светлина [[Ил (бог)|Божја]]“) е еден од [[архангел]]ите по [[рабин]]ските преданија, како и по извесни [[Христијанство|христијански]] преданија.
 
6

уредувања