Разлика помеѓу преработките на „Саса (растение)“

Нема измена во големината ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
}}
'''СасаАнемона''' или '''анемонасаса''' (латински јазик|Anemone) е [[род (биологија)|род]] на [[зелјасто растение|зелјасти]] [[дикотиледони растенија]] од фамилијата на љутичиња (-{[[Лутичиња|Ranunculaceae]]}-). Името е изведено од [[грчки јазик|грчките]] зборови ''anemos''-ветар и ''mone''-живеење, затоа што некои видови се пронајдени на ветровити места. Тоа е релативно голем род на отпорни зелјасти растенија со убави цветови. Некои имаат кртоласти корења. Живеат во умерени и ладни краишта.
 
Аномони растат меѓу 15 до 30 цм, листови ѝ се во форма на розета, а цвеќињата можат да бидат црвени, роза и бели со шест и повеќе цветни ливчиња. Накчесто се одгледува како украсно цвеќе во дворовите и градините, а овој цвет е познат и како ''[[Адонис]]ов цвет според бог од старогрчката митологија.