Бучин: Разлика помеѓу преработките

Додадени 454 бајти ,  пред 4 години
 
== Редовни настани ==
Секоја година, во чест на светиот великомаченик Георгиј, на [[6 мај]] за [[Ѓурѓовден]], се одржува голем сенароден собир со гости од цела [[Македонија]] и од дијаспората. Настанот се одржува во истоимениот манастир кој се наоѓа 1,5 километри од сретселото.
 
== Личности ==