Сос: Разлика помеѓу преработките

Одземени 13 бајти ,  пред 4 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Сос''' Во готвење, сос е течен, крем, или полу-цврста храна служена на, или се кори...)
 
Нема опис на уредувањето
 
'''Сос'''
 
Во готвење, сос е течен, крем, или полу-цврста [[храна]] служена на, или се користи во подготовка на други јадења. Обично не се консумира само сос; тие додаваат вкус, влажност, и визуелна жалба до друго [[јадење]]. Сос е француски збор зема од латинска салса, што значи солени. Веројатно најстар снимен Европски сос е garum, рибениот сос користен од страна на Античките Грци; додека doubanjiang, Кинескиотт соја [[грав]] паста се споменува во Обреди на Zhou во 3 век пред нашата ера.
52

уредувања