Име на Југославија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Sashko1999 (разговор | придонеси)
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
Името '''„Југославија“''' е мешовит збор составен од зборовите „''југ''“ и „''славија''“ што би значело земја на [[Словени]]те. Според тоа преводот на „Југославија“ би бил „Јужна Славија“ или „земјата на [[Јужни Словени|Јужните Словени]]“. Зборот ги обединува шесте поврзани [[јужнословенски народи]] на Југославија, [[Бошњаци]]/[[Муслимани по националност]], [[Македонци]], [[Словенци]], [[Срби]], [[Хрвати]] и [[Црногорци]]. Сепак целосното официјално име на државата, варирало доста драстично од периодот 1943-1992.<ref name="Yugoslavia: a concise history">Benson, Leslie; ''Yugoslavia: a concise history''; Palgrave Macmillan, 2001 ISBN 0-333-79241-6</ref>
 
== Еволуција на името==
3.941

уредување