Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

Одземени 43 бајти ,  пред 3 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
== Источнословенски народи и етнички групи ==
* [[Белоруси|Белорусите]]
* [[Руси]]
 
Во периодот на коминистичката диктатура после болшевичката Револуција во Русија во [[1917]]. година, официјално се признати за посебни нации и :
 
* [[Украинци|Украинците]] (во [[Царска Русија]] познати и како Малоруси, во [[Австро-Унгарија]] познати како [[Русини (Украина)]]);
 
== Пишани извори ==
3.637

уредувања