Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Нема измена во големината ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Преместване на 5 междуезикови препратки към Уикиданни, в d:q1416201.)
с
Венедите биле оние [[Словени]] кои го населувале западниот дел од нивната татковина, додека пак [[Анти]]те биле населени на источниот, а [[Склавини]]те на јужниот дел.
 
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до [[западнаЗападна Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
 
Во Угрофинските јазици името за Русија е Венаја,според мислењето на многумина научници дека Венетите и Словените биле еден ист народ.
3.805

уредувања