Разлика помеѓу преработките на „Хацон“

Одземени 15 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
 
| наставка =
}}
'''Хацон''' или '''Хатсон''' ([[латински јазик|латински]]: ''Rex Hatson'' или ''Rex Hacon'') бил првиот [[крал]] на првата македонска средновековна држава, наречена [[Македонска Славинија]]. Владеел во 20-те години на [[7 век]]. Го предводел словенскиот воено-племенскиплеменскиот сојуз на [[Берзити]]те, [[Драговити]]те, Вајонитите, Велегезитите[[Велегезити]]те и [[Сагудати]]те при опсадата на градот Солун од 614-616 година. За време на борбите бил убиен.
 
{{Никулец од областа на историјата}}
3.379

уредувања