Разлика помеѓу преработките на „808s & Heartbreak“

Одземени 36 бајти ,  пред 5 години
с
викилинк форматирање: [a|a] → [a]
с (fixing dead links)
с (викилинк форматирање: [a|a] → [a])
'''''808s & Heartbreak''''' е четвртиот [[студиски албум]] на Американскиот [[Hip hop music|хип хоп]] артист, текстописец и продуцент [[Кање Вест]], издаден на 24 ноември, 2008 од страна на издавачката куќа [[Roc-A-Fella Records]] во САД. Снимачките сесии за албумот завземале место во [[Брубенк (Калифорнија)|Брубенк]], [[Калифорнија]] и во ''Avex Recording Studio'' во [[Хонолулу]] [[Хаваи]] од септември до октомври 2008 година. Како главен продуцент на албумот се јавува Вест, како и [[No I.D.]], и [[Џеф Баскер]]. Зачнат во пресрет на повеќето настани кои влијаеле на Вест и кои биле доста стресни за него во текот на претходната година, ''808s & Heartbreak'' го означи и официјално неговото музичко повлекување од неговата претходна работа како лирски така и вокално.
 
Класифициран од страна на Вест како [[pop music|поп]] албум, ''808s & Heartbreak'' содржи елементи на [[Pop music|поп]], [[електронска музика|електронска музика]], [[contemporary R&B|Р&Б]] и [[синтпоп]], додека пак неговите песни се испеани или скоро [[Rapping|рапувани]] од страна на Вест и содржат теми како љубовта, осаменоста и срцеболката. Албумот исто така содржи солидна употреба на [[Auto-Tune]] (Аутотјун) процесор на глас и [[Roland TR-808]] (Роленд TR-808) машина за тапан, која што е користена од Вест со цел да произведува
„искривен“ и електронски звук. Приближувајќи се кон производство на албумот на [[Минимализам|минималистички]] начин, Вест одлучи да го замени типичниот хип хоп звук со присуство на племенски тапани.
 
100

уредувања