Архитект: Разлика помеѓу преработките

Додадени 242 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Архитект''' е личност којашто се занимава со планирање, проектирање и надгледување...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Архитект''' е личност којашто се занимава со планирање, проектирање и надгледување при изградба на објекти, архитектонски композиции и комплекси, кои ги задоволуваат социјално- животните и идејно- уметничките потреби и барања на едно општество<ref>{{наведена книга|last=Каранаков|first=Југослав|title=Елементи на проектирање|date=Скопје, 2002 г.|publisher=Универзитет „Св. Кирил и Методиј“}}</ref>. Занимавање со архитектура значи обезбедување услуги поврзани со проектирање и изградба на објекти и просторот околу нив. Поимот архитект има старогрчко потекло, потекнува од зборот arkhitekton (arkhi-, главен и tekton, градител)
 
Професионално, архитектонските одлуки влијаат на животот на луѓето и јавната безбедност, поради што е потребно архитектите да поминат соодветно високо образование за да стекнат со соодветно овластување за проектирање на различни категории на објекти. Условите за добивање на овластувањето се разликува во различни земји согласно нивната легислатива.
33

уредувања