Глумец: Разлика помеѓу преработките

Додадени 148 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Глумец''' (ж. род '''глумица''') или '''актер''' ( ж. род '''актерка''') е личност која изведува драмска продукција, работи на [[филм]], [[телевизија]], [[театар]] или [[радио]]. Античко-грчкиот збор за глумец e „хипокрит“, што значи изведувач. Во оваа смисла глумец е личност која изведува односно претставува драмски карактер.
 
Првите записи за глумците се од 534 година п.н.е., кога старо-грчкиот изведувач [[Теспис]] излегол на сцена во театарот на Дионис и станал познат по тоа што бил првиот човек којшто изговорил зборови на фиктивен карактер од [[драма]]. Сè до средниот век, глумците не биле луѓе со висок статус во општеството, често поврзувани со декаденцијата и неморален животен стил. Ситуацијата е драматично променета во XIX и XX век кога актерството станало чесна и почитувана професија. За времето на средниот век само мажите можеле да бидат глумци, бидејќи се сметало за невкусно жена да настапува на сцена. Глумците во филмовите и сериите се многу поразлични за разлика од реалниот живот
 
== Терминологија ==
Анонимен корисник