Излачување: Разлика помеѓу преработките

Одземени 10 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Излачување''' ('''екскреција''') — процес при кој се отстрануваат штетните или непотребни материи (наречени екскрети) надвор од организмот. Растенијата и животните се сосема различни во поглед на тоа како ги третираат екскретите и како ги излачуваат. Органските материи во клетката постојано се разложуваат во присуство на [[кислород]], при што се добива [[јаглерод диоксид]], [[енергија]], [[вода]] и штетни [[материи]], кои ако не се отстранат од организмот можат да предизвикаат труење. Такви материи се разни [[соли]] растворени во [[вода]], [[мочна киселина]], [[уреја]]та, [[амонијак]]от и други. Овие материи ја сочинуваат [[мочта]]. Отстранувањето на штетните материи и водата ([[мочта]]) од организмот се вика '''лачење'''.
Органите преку кои се исфрла мочта се викаат органи за излачување.педер
 
== Органи за излачување кај безрбетници ==
Анонимен корисник