Навртка: Разлика помеѓу преработките

Одземени 522 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
== Врсти на навртки ==
 
[[Датотека:nut-hardware.jpg|мини|десно|400п|'''Од лево на десно:''' Пеперуткаста матица, шестоаголна, шестоаголна со прстено и навртка за заварување.]]
[[Датотека:Nut2-hardware.jpg|мини|десно|400п|'''Од лево на десно:''' Со расцепи, квадратна, „Унит“, слепа навртка, со пластичен прстен и са жељебови на расцепот.]]
 
Према обликот, навртката може да биде:
14

уредувања