Разлика помеѓу преработките на „Монери“

Додадени 1.145 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 25 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q842610 (translate me))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Монери''' претставуваат едноклеточни организми без [[јадро]] во [[клетка]]та какви што се бактериите.Таа Тиеги содржи гените(наследен материјал кој се прокариотнипренесува од организам на организмиорганизам).
Тие се прокариотни организми.
Во царство на монери најбројни и најзначајни се бактериите.Тие се распространети во сите животни средини вода воздух и почва.Бактетиската клетка е помала и од животниската и од растителната клетка.Таа има многу мала големина и затоа може да се погледни само со микроскоп,тие организми се наречени микроорганизми.
Сите бактерии се исхрануваат различно.Некои од нив вршат [[фотосинтеза]]и спаѓаат во произведувачи.Други пак,се исхрануваат со готова храна,што ја примаат низ [[клеточната обвивка]] и имаат важна улога во природата како разградувачи на труповите на сите други организми(со габите се наречени и чистачи).
Меѓутоа бактериите ја расипуваат храната затоа што во неа брзо се размножуваат.
 
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
[[Категорија:Микроорганизми]]
Анонимен корисник