Разлика помеѓу преработките на „Фернандо Торес“

Додадени 656 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
(New Club, Updated goals and caps)
| years1 = 2001–2007
| years2 = 2007–2011
| years3 = 2011–2011–2014
| years4 = 2014-
| clubs1 = [[ФК Атлетико Мадрид]]
| clubs2 = [[ФК Ливерпул]]
| clubs3 = [[ФК Челзи]]
| clubs4 = [[ФК Милан (на заем)]]
| caps1 = 214
| caps2 = 102
| caps3 = 110
| caps4 = 4
| goals1 = 82
| goals2 = 65
| goals3 = 20
| goals4 = 1
| nationalyears1 = 2000
| nationalyears2 = 2001
| nationalcaps5 = 5
| nationalcaps6 = 10
| nationalcaps7 = 101110
| nationalgoals1 = 0
| nationalgoals2 = 11
| nationalgoals5 = 6
| nationalgoals6 = 3
| nationalgoals7 = 3138
| club-update = 00:07, 28 јули 2011 (UTC)
| nationalteam-update = 00:07, 28 јули 2011 (UTC)
}}
 
'''Фернандо Торес''' ([[шпански]]: ''Fernando Torres'', роден на {{роден на|20|март|1984}}}) е шпански фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК ЧелзиМилан]].
 
Својата кариера ја започнал како гоман, но бидејќи изгубил многу заби почнал да игра како напаѓач. Тој почнал да игра фудбал кога имал пет години, а професионалната кариера ја започнал на 11 годишна возраст кога играл за Атлетико Мадрид.
 
За [[Фудбалска репрезентација на Шпанија|Шпанската фудбалска репрезентација]] дебитирал во [[2003]] година.
 
Со [[Шпанија]] учествувал во шест големи турнири; [[УЕФА Еуро 2004]], на [[2006 ФИФА Светско Првенство]], [[УЕФА Евро 2008]], на [[2010 ФИФА Светско Првенство]], [[УЕФА Евро 2012]] и [[2014 ФИФА Светско Првенство]]. Шпанија го освои три турнири 2008-2012, со Торес постигнувајќи во финалето на Евро 2008 и Евро 2012.
 
 
7

уредувања