Државен универзитет во Тетово: Разлика помеѓу преработките

Се додадени сите факултети кои се акредитирани до сега, и се поправени грешките за датумот на основањето на Универзитетот и оснивачот.
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Bot: Migrating 8 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1529083 (translate me))
(Се додадени сите факултети кои се акредитирани до сега, и се поправени грешките за датумот на основањето на Универзитетот и оснивачот.)
[[Податотека:TetovaUniversity1.gif|right]]
 
'''Државниот универзитет во Тетово''' ([[Албански јазик|албански]]: ''Universiteti Shtetëror i Tetovës'') е еден од трите државни универзитети во [[Република Македонија]] и се наоѓа во градот [[Тетово]]. Основан е на 174 декемвријуни [[1994]], нона основачкото собрание свикано од Културната Заедница на Албанците во Македонија, во својство на основач, додека иницијатор, идеатор и потписник на документите за основање на Универзитетот и за именување на привремените органи на универзитетот беше проф. Абдула Мехмети, претседател на Културната заедница на Албанците во Македонија. какоКако државен универзитет останува непризнаен од властите сè до јануари [[2004]]кога се донесе Законот за основање на Државниот универзитет во Тетово од страна на Собранието на Република Македонија. Прв ректорн на Тетовскиот Универзитет беше проф. д-р Фадил Сулејмани, а потоа и проф. р-р Рамиз Абдули, проф. д-р Неџбедин Беадини, проф. д-р Сади Беџети, проф. д-р Агрон Река. Моментален Ректор на универзитетот е проф.д-р [[НеџбединВулнет Беадини]]Амети. Наставата главно се одвива на [[албански јазик]], но исто така и на [[Македонски јазик|македонски]] и други јазици.
 
Во моментов при универзитотот има пет11 факултета:
* [[Филозофски Факултет за Природни науки (Тетово)|Филозофски Факултет за Природни науки]]
* [[ЕкономскиФилолошки Факултетфакултет (Тетово)|ЕкономскиФилолошки Факултет]]
* [[Политехнички Факултет (Тетово)|Политехнички Факултет]]
* [[Факултет за Хумани Науки и Уметност (Тетово)|Факултет за Хумани Науки и Уметност]]
* [[Правен Факултет (Тетово)|Правен Факултет]]
* [[Економски Факултет (Тетово)|Економски факултет]]
* [[Факултет за природно-математички науки (Тетово)|Факултет за природно-математички науки]]
* [[Факултет за медицински науки (Тетово)|Факултет за медицински науки]]
* [[Факултет за применети науки (Тетово)|Факултет за применети науки]]
* [[Факултет за Хумани Науки и Уметностуметности (Тетово)|Факултет за Хумани Науки и Уметностуметности]]
* [[Факултет за прехранбена технологија и исхрана (Гостивар)|Факултет за прехранбена технологија и исхрана]]
* [[Факултет за јавна администрација (Куманово)|Факултет за јавна администрација]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.unite.edu.mk/Maqedonisht/index.html Официјален веб-сајт на факултетотуниверзитетот]
 
[[Категорија:Државен универзитет во Тетово| ]]
Анонимен корисник