Разлика помеѓу преработките на „Ласер“

Додадени 54 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Lasers.jpeg|thumb|250px|Ласер]]
[[Податотека:Laser_sizes.jpg|right|thumb|200px250px|Ласерите варираат во големина од микроскопски диодни ласери (горе) со разни примени, сè до неодимиумски стаклени ласери со големина на фудбалско игралиште (долу) кои се користат за инерцијална фузија, истражувања за нуклеарни оружја и други висико енергетски експерименти поврзани со густина.]]
 
'''Ласер''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation'' или засилување на [[светлина]]та со стимулирана емисија на зрачење) е [[Оптика|оптички]] извор кој емитира [[фотон]]и во истофрекфентен зрак. Просторната истоветност овозможува ласерот да се насочи во мал сноп при што се „ создава истофрекфентна светлина“ со која пак може да се сече и гравира. Ласерската светлина е скоро еднобојна, т.е. се состои од единечна [[бранова должина]] односно боја емитирана во тесен сноп. Ова е спротивно на вообичаените извори на светлина, како обичната светилка која емитира неистофрекфентни фотони во скоро сите правци, и вообичаено во широк спектар на [[бранова должина|бранови должини]].
Анонимен корисник