Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Додадени 155 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
== Семејство ==
 
Јанков се оженил со Марија Атанасова Попгеоргиева Футекова, сестра на бугарската револуционерка Рајна Књагиња. Негов син е [[Коста Јанков]] (деец на [[Бугарска комунистичка партија|Бугарската комунистичка партија]], кој загинал учествувајќи во терористички напад спроведен од неговата партија)<ref>Крум Благов: [http://krumblagov.com/fifty/1.php 50-те най-големи атентата в българската история]</ref>.
 
Полковник Jaнков загинува во битка со турска војска, во април [[1906]] година, на пат за Бугарија, при месноста Полјана кај селото [[Влахи]] во [[Пиринска Македонија]].
302

уредувања