Разлика помеѓу преработките на „Ерменска Советска Социјалистичка Република“

нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 53 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q132856 (translate me))
 
Ерменската ССР е образувана во [[1920]] година. Од [[12 март]] [[1922]] до [[5 декември]] [[1936]] таа беше дел од
[[ЗадкавкаскаТранскавкаска Советска Федеративна Социјалистичка Република|ЗадкавкаскатаТранскавкаската Советска Федеративна Социјалистичка Република]].
 
На [[23 август]] [[1990]] година е преименувана во „Република Ерменија“, која што беше во составот на [[СССР]] уште една година, а потоа добива [[суверенитет]] во [[1991]] година.
Анонимен корисник