Разлика помеѓу преработките на „Ласер“

Одземени 43 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Laser_sizes.jpg|right|thumb|200px|Ласерите варираат во големина од микроскопски диодни ласери (горе) со разни примени, сè до неодимиумски стаклени ласери со големина на фудбалско игралиште (долу) кои се користат за инерцијална фузија, истражувања за нуклеарни оружја и други висико енергетски експерименти поврзани со густина.]]
 
'''Ласер''' ([[англиски јазик|англиски]]: ''Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation'' или засилување на [[светлина]]та со стимулирана емисија на зрачење) е [[Оптика|оптички]] извор кој емитира [[фотон]]и во кохерентенистофрекфентен зрак. ЗборотПросторната истоистоветност такаовозможува потекнуваласерот одда глаголотсе ''ласира''насочи којштово значимал „дасноп при што се создава кохерентнаистофрекфентна светлина“ илисо која пак може да се сече со кохерентна светлина“, и претставува корен на зборот ласергравира. Ласерската светлина е скоро монохроматскаеднобојна, т.е. се состои од единечна [[бранова должина]] односно боја емитирана во тесен сноп. Ова е спротивно на вообичаените извори на светлина, како обичната светилка која емитира некохерентнинеистофрекфентни фотони во скоро сите правци, и вообичаено во широк спектар на [[бранова должина|бранови должини]].
 
== Историја ==
Анонимен корисник