Разлика помеѓу преработките на „Охридска книжевна школа“

с
Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy
с (Отстрането уредувањето на 62.162.124.161 (разговор), вратено на последната верзија на MacedonianBoy)
Тесно поврзана со Охридската школа е и појавата на првата словенска азбука - [[глаголица]]та. Таа е создадена со цел да се преведуваат светите книги и различни литературни творби на јазикот кој народот би ги разбрал. Пред создавањето на македонската и сѐсловенската азбука, македонските словени и словенските народи што биле во близина на [[Грција]] и [[Апенинскиот Полуостров]] користеле грчки и латински букви за запишување на своите мисли. За ваквата ситуација сведочат и записите на монахот [[Црноризец Храбар]], според кој таквата ситација имало сѐ додека не Свети Кирил не ја создал глаголицата.
 
Ракописите од Охридската и од [[Кратовска книжевна школа|Кратовската школа]] се совпаѓаат едни со други според повеќе правописни и јазични особености, и ја претставуваат македонската варијанта на [[црковнословенски јазик|црковнословенскиот јазик]].
и тогаш реклее:krkkkkkkkkk....
Hahahahhahahhahahhahahahhahahh... :D :D D :D :D :D :D ...
 
== Наводи ==
143

уредувања