Разлика помеѓу преработките на „Човекови права“

с (Bot: Migrating 103 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q8458 (translate me))
'''Правата и слободите на човекот и граѓанинот''' се основните критериуми што ја отсликуваат улогата на човекот и граѓанинот во едно општество. Истовремено тие се најасниот показател за карактерот на власта. Колку се понапредни тие, толку повеќе ја стеснуваат можноста на власта (властодршците) за злоупотреби и арбитрарност кон правата и слободите на човекот.
 
== Историја == Борче Смилески
Голем чекор кон развојот на правата и слободите на човекот и граѓанинот, во вистинска смисла на зборот - човековата историја се чини со право ја смета [[магна Карта|Големата Повелба за Правата]] ([[Латински јазик|латински]]: ''Magna Carta Libertatum'') од [[1215]] година, кога англиските [[феудализам|феудалци]], стекнале за себе одредени привилегии од тогашниот крал. Ова било зачеток за подоцнежно проширување на корпусот на правата и слободите на човекот.
 
Анонимен корисник