Разлика помеѓу преработките на „Јехуда Амихај“

Додадени 16 бајти ,  пред 7 години
с
deadlink fix: fixed hostname of google cache
с (Bot: Migrating 20 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q58612 (translate me))
с (deadlink fix: fixed hostname of google cache)
|death_place = [[Израел]]
}}
'''Јехуда Амихај''' ([[3 мај]] [[1924]] – [[22 септември]] [[2000]]) беше [[Израел|израелски]] поет. Многумина, и во Израел и во светот, го сметаат Амихај за највеличествениот израелски модерен поет.<ref>[http://www.enotes.com/poetry-criticism/amichai-yehuda Yehuda Amichai criticism]</ref> Исто така, тој е меѓу првите што пишувале на разговорен [[Хебрејски јазик|хебрејски]].<ref>[http://209webcache.85googleusercontent.229.132com/search?q=cache:6Vh-9J_tIa4J:www.kirjasto.sci.fi/amichai.htm+amichai+colloquial+hebrew&cd=5&hl=en&ct=clnk Books and Writers: Yehuda Amichai]</ref>
 
Амихај е добитник на многу награди, меѓу кои и на Златен венец на [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]] во [[1995]].