Разлика помеѓу преработките на „Пирамида (геометрија)“

с (Bot: Migrating 54 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3358290 (translate me))
* Рамни
* Коси
 
== Волумен и плоштина ==
 
'''[[Формула]] за пресметување на [[волумен]]:'''
:<math> \mathit{V}=\frac{1}{3}\mathit{B}\mathit{v}</math>
 
'''[[Формула]] за пресметување на [[плоштина]]:'''
 
:<math> \mathit{O}=\mathit{P}(baza)+\mathit{P}(s_1)+\mathit{P}(s_2)+...+\mathit{P}(s_n) \,\!</math>
 
[[Категорија:Платонски тела]]
 
[[it:Piramide#La piramide in geometria]]
Анонимен корисник