Разлика помеѓу преработките на „Кум (филм)“

Одземени 28 бајти ,  пред 7 години
с (Bot: Migrating 64 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q47703 (translate me))
 
== За филмот ==
 
{{spoiler}}
„Кум“ на Франсис Форд Копола, е снимен по истоимениот роман на Марио Пузо, се смета за модерен еп, најбрилијантна метафора за американско друштво и двоструки стандарди.
 
Една од најефективните реченици во филмот ги изговара дон Вито Корлеоне (Марлон Брандо) објаснувајќи ги своите планови да го натера Џек Волц да му ја даде главната улога од својот нов филм на кумчетокумашинот Џони Фонтејн е: „Ќе му направампонудам понуданешто којашто неманеможе да може да ја одбие.“
 
Самиот Копола во една прилика рече дека секогаш сакал да употреби Мафија како метафора за Америка, зошто и едната и другата имаат корени во [[Европа]]. „И двете се потполно капиталистички ориентирани и основната грижа им е профит. И мафиите во Америка се чувствуваат како добротворни организации, а имаат раце извалкани со крв од она што мораат да го прават за да ја заштитат својата моќ и интереси“, објасни КаполаКопола.
 
Музиката на [[Нина Рота]], најмногу „Љубовна тема“, има своја душа и буди носталгија. Таа како да ги потсетува на местото и опкружувањето од која потекнуваат сите протагонисти кои сега така брутално сеат смрт на екранот. А ако таа музика се слуша одвоено од филмот, звучи многу добро затоа што потсетува на филмот.
Анонимен корисник