Token Ring: Разлика помеѓу преработките

Одземени 719 бајти ,  пред 9 години
с
Bot: Migrating 35 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q207971 (translate me)
с (Bot: Migrating 35 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q207971 (translate me))
Token ring од 4 Mbit/s and 16 Mbit/s беа стандардизирани од IEEE 802.5. Потоа беше стандардизиран 100 Mbit/s token ring додека пак во 2001 година овозможија брзина од 1000 Mbit/s, но не излезе на пазарот.
Кога се појави token ring мрежа од 4 Mbit/s се слушаа гласини дека е супериорен во однос на Етернет и за тоа се водеа жестоки дебати. Со појавувањето на побрзи верзии на Етернет, token ring архитектурите излегле од употреба а големата употреба на Етернет доведе до намалување на цената. Од тогаш, token ring мрежите излегоа од употреба а Етернет со 100 Mbps стана доминантен на пазарот.
 
[[az:Token Ring]]
[[bn:টোকেন রিং]]
[[bg:Token Ring]]
[[bs:Token Ring]]
[[cs:Token ring]]
[[de:Token Ring]]
[[et:Lubaringvõrk]]
[[el:Token ring]]
[[en:Token ring]]
[[es:Token Ring]]
[[eu:Token Ring]]
[[fr:Anneau à jeton]]
[[hr:Token ring]]
[[ko:토큰링]]
[[id:Gelang kepingan]]
[[it:Token ring]]
[[he:Token ring]]
[[hu:Token-Ring]]
[[ml:ടോക്കൺ റിംഗ്]]
[[ms:Gelang token]]
[[nl:Token Ring]]
[[ja:トークンリング]]
[[pl:Token ring]]
[[pt:Token ring]]
[[ru:Token ring]]
[[sk:Token ring]]
[[sl:Token ring]]
[[sr:Топологија прстена]]
[[sh:Token ring]]
[[fi:Token Ring]]
[[sv:IEEE 802.5]]
[[tr:Token ring]]
[[uk:Token ring]]
[[vi:Token ring]]
[[zh:令牌环]]