Разлика помеѓу преработките на „1950-ти“

Одземени 1.690 бајти ,  пред 7 години
с
Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36297 (translate me)
с (r2.7.2) (Робот: Додава an, ar, ast, be-x-old, br, bs, ca, cs, cv, cy, da, de, el, en, eo, es, et, eu, fa, fi, fr, ga, gan, gd, he, hif, hr, hu, ia, id, io, is, it, ja, jv, ka, kk, ko, kv, la, lij, lt, lv, mr, ms, nah, nl, nn, no, nrm, os, pl...)
с (Bot: Migrating 82 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q36297 (translate me))
:Во раните педесети години , Џексон Полок и Вилем Кунинг биле многу влијателни. Но, сепак, во подоцнежните 50ти, сликите на Барнет Њуман и Марк Ротко биле во центарот на вниманието на следната генерација. Поп артот ја земал иконогафијата од телевизијата, фотографијата,стриповите и маркетингот. Со корени од дадаизмот, започнал да се формира кон крајот на 50тите, кога некои европски уметници како главен предмет на својата уметност , започнале да ги користат симболите и производите од маркетингот и пропагандата. Враќањето на сликовитата уметност, за разлика од апстрактниот експресионизам кој ја доминирал естетската сцена уште од крајот на Втората Светска војна, била водена од Британија се до раните 60ти кога Енди Вархол, најпознатиот уметник на овој правец почнал да го внесува поп артот во галериите ширум САД.
:
 
[[ar:ملحق:عقد 1950]]
[[an:Anyos 1950]]
[[ast:Años 1950]]
[[zh-min-nan:1950 nî-tāi]]
[[be-x-old:1950-я]]
[[bs:1950te]]
[[br:Bloavezhioù 1950]]
[[ca:Dècada del 1950]]
[[cv:1950-мĕш çулсем]]
[[cs:1950-1959]]
[[cy:1950au]]
[[da:1950'erne]]
[[de:1950er]]
[[et:1950. aastad]]
[[el:Δεκαετία 1950]]
[[en:1950s]]
[[es:Años 1950]]
[[eo:1950-aj jaroj]]
[[eu:1950eko hamarkada]]
[[fa:دهه ۱۹۵۰ (میلادی)]]
[[hif:1950s]]
[[fr:Années 1950]]
[[ga:1950idí]]
[[gd:1950an]]
[[gan:1950年代]]
[[ko:1950년대]]
[[hr:1950-ih]]
[[io:1950a yari]]
[[id:1950-an]]
[[ia:Annos 1950]]
[[os:1950-тæ]]
[[is:1951-1960]]
[[it:Anni 1950]]
[[he:שנות ה-50 של המאה ה-20]]
[[jv:1950-an]]
[[ka:1950-იანები]]
[[kk:1950 жж.]]
[[sw:Miaka ya 1950]]
[[kv:1950-ӧд вояс]]
[[la:Decennium 196]]
[[lv:1950. gadi]]
[[lt:XX amžiaus 6-asis dešimtmetis]]
[[lij:Anni 1950]]
[[hu:1950-es évek]]
[[mr:इ.स.चे १९५० चे दशक]]
[[ms:1950-an]]
[[nah:1950s]]
[[nl:1950-1959]]
[[ja:1950年代]]
[[no:1950-årene]]
[[nn:1950-åra]]
[[nrm:Annaées 1950]]
[[uz:1950-lar]]
[[pl:Lata 50. XX wieku]]
[[pt:Década de 1950]]
[[ro:Anii 1950]]
[[qu:1950 watakuna]]
[[ru:1950-е годы]]
[[sah:1950-с]]
[[se:1950-lohku]]
[[sq:Vitet 1950]]
[[scn:1950ini]]
[[simple:1950s]]
[[sk:50. roky 20. storočia]]
[[sl:1950.]]
[[sr:1950е]]
[[su:1950-an]]
[[fi:1950-luku]]
[[sv:1950-talet]]
[[ta:1950கள்]]
[[tt:1950-еллар]]
[[tr:1950'ler]]
[[tk:1950ýý]]
[[uk:1950-ті]]
[[ur:1950ء کی دہائی]]
[[vi:Thập niên 1950]]
[[wa:Anêyes 1950]]
[[war:1950 nga dekada]]
[[yi:1950ער]]
[[yo:Ẹ̀wádún 1950]]
[[zh-yue:1950年代]]
[[zh:1950年代]]