Разлика помеѓу преработките на „Тутанкамон“

Одземени 4 бајти ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.177.196 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.177.196 (разговор), вратено на последната верзија на EmausBot)
Дали постои некакво логично објаснување за мистериозните умирања и несреќите на толкав број луѓе што биле во врска со реликвиите на Тутанкамон? Новинарот Филип Вандерберг со години ја проучувал легендата за фараоновото проклетство. Во јавноста излегол со изненадувачка теорија. Во својата книга „Проклетството на фараонот“ тој тврди дека гробниците во пирамидите претставуваат совршена подлога за бактериите кои со текот на вековите можат да развијат нови и непознати форми и да ја одржат својата сила се до денешново време.
 
Тој укажува и на тоа дека старите Египќани биле стручњаци за отрови. Некои отрови не мора да се голтнат за да убијат – би можеле да бидат смртоносни дури и ако само навлезат во кожата. Отровни материи биле користени за сликање по ѕидовите на гробниците, кои потоа биле запечатувани и на тој начин станувале херметички затворени. Ограбувачите на гробници, кои во старите времиња ги сквернавеле спомениците, секогаш најнапред дупчеле отвори на ѕидовите за да овозможат циркулација на воздухот пред да влезат и да го ограбат богатството на фараонот.хх
 
== Надворешни врски ==
31

уредување