Рашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: pl, ru, bs, he, uk, it, gl, id, sh, hr, sv, an Менува: en:Principality of Serbia (medieval),nl:Raška (staat))
Нема опис на уредувањето
'''Рашка''', историска српска земја и област во југозападна [[Србија]] кој името го добила според истоимената река. Рашка била значајна српска [[жупа]] во периодот на [[Среден век|Средниот век]], а великиот жупан [[Стефан Немања]] успеал да ја направи Рашка најмоќна меѓу српските жупи, така преземајќи го приматот од [[Зета]]. Престолнина на Рашка бил градот [[Рас]], недалеку од денешен [[Нови Пазар]]. Од Рашка ќе се развие средновековното кралство Србија на чело со [[Немањиќи од Србија|династијата Немањиќ]].
 
Рашка прв пат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел терминот ''Мала Рашка''. И ОВА ЌЕ ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ НА ПАМЕТ!
 
 
Анонимен корисник