Разлика помеѓу преработките на „Мона Лиза“

Додаден 161 бајт ,  пред 7 години
с (r2.7.3rc2) (Робот: Додава nn:Mona Lisa)
'''Мона Лиза''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Mona Lisa'') или '''Џоконда''' (''La Gioconda'') е [[Уметничка слика|слика]] изработена со маслени бои врз табла од топола во текот на [[16 век]] од страна на [[Леонардо да Винчи]] и е една од најпознатите слики во западната историја на уметноста. Сликата е во сопственост на [[Франција|француската]] влада и се чува во [[Лувр]] во [[Париз]]. Димензиите на сликата изнесуваат 76,8 x 53 cm.
 
--[[Special:Contributions/77.28.78.219|77.28.78.219]] <small>([[User talk:77.28.78.219|разговор]])</small> 17:50, 21 февруари 2013 (CET)Mona Liza== Име на сликата ==
== Име на сликата ==
 
Името Мона Лиза произлегува од [[биографија]]та на [[Леонардо да Винчи]], напишана од Џорџо Вазари и објавена 31 година по смртта на да Винчи. Во неа тој ја идентификува седнатата дама како Лиза, сопруга на богатиот трговец од [[Фиренца]], [[Франческо дел Џокондо]]. „Мона“ е многу често среќавано и во [[италијански јазик|италијанскиот јазик]] како „мадона“, што означува „моја дама“, еквивалент на [[Француски јазик|француското]] „''madame''“, односно на [[Македонски јазик|македонски]]: „''госпоѓа''“. Така, името на сликата значи „''Мадам Лиза''“.
Анонимен корисник