Разлика помеѓу преработките на „Фламански јазик“

нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава vls:Vlams (Nederlands))
}}
 
'''Фламанскиот јазик''' (''Vlaams'') е [[јазик]] кој спаѓа во групата на [[Западни германски јазици|западногерманските јазици]]. Овој [[јазик]] се зборува во [[Холандија]] и [[Белгија]]. Самата [[Белгија]] е разделена на два дела, од кој во едниот- [[Фландрија]], се зборува фламански, а во другиот дел-[[Валонија]] се зборува на [[француски јазик]]. Иако во [[Белгија]] официјален јазик е [[француски јазик|францускиот]], сепак поголем број од населението зборуваат на фламански јазик. Оваа меѓусебна етничка омраза од страна на двете групи кои зборуваат два различни јазици продолжува до ден денес.
 
== Поврзано ==
10

уредувања