Разлика помеѓу преработките на „Пајажината на Шарлота (цртан филм)“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Менува sk:Charlotte's Web (film, 1973), uz:Charlotte's Web (multfilm))
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Машински превод}}
'''Пајажината на Шарлота''' ({{lang-en|Charlotte's Web}}) е [[САД|американски]] [[анимација]]цртан – [[музички]] [[филм]] од [[1973]] продуциран од Хана-Барбера Продукција и Стрелец Продукција и врз основа на книга на 1952 деца на истото име од страна на ИОЕ. Б. Вајт. Филмот, како и книгата, е за свинско име Вилбур кој ќе е спасен од се заклани од страна на интелигентен пајакот име Шарлота и беше дистрибуиран до театри од Paramount Pictures на [[1 март]] [[1973]] година. Тоа е првиот од само три Хана-Барбера не карактеристики врз основа на еден од нивните познати телевизиски карикатури, песна на Хајди (1982) и еднаш По шума (1993) како што се другите две, и беше умерен критички и комерцијален успех.
 
== Дејствие ==
[[Категорија:Американски анимирани филмови]]
[[Категорија:Филмови на англиски јазик]]
[[Категорија:АнимираниФилмови филмовизасновани на книги]]
 
[[als:Zuckermanns Farm – Wilbur im Glück]]
Анонимен корисник