Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Стивен Гери Возниак (роден 11 август 1950) е американски компјутерски инженер и програмер кој ја основал Епл Компјутер, копродукции (сега на Apple Inc) со Стив Џобс и Роналд Вејн. Возниак самостојно ги создадал на Епл I и Епл II компјутерите во средината на 1970-тите, кои значително придонеле за микрокомпјутерската револуција на таа ера.[[File:Steve Wozniak.jpg|thumb|Стивен Возниак]]
Стивен Возниак пораснал во предградие на Санта Клара Долината, Калифорнија (областа сега позната како Силиконската долина), каде што неговиот татко бил инженер за Локид , а мајка му претседател на женскиот клуб на републиканците. Веќе Санта Клара Долината била технолошки центар, чиј раст бил забранзабрзан од Спутник, првиот сателит да се стави во орбита, од страна на Советскиот Сојуз.
Возниак бил заинтересиран за електроника дури и како дете. Тој направи многу домашни уреди, вклучувајќи волтметар, аматерски радио оператор, калкулатор и игри. Тој бил многу паметен, но училиштето му било досадно. Тој отишол на Универзитетот во Колорадо за подоцна да го напушти, а потоа отишол на Универзитетот во Калифорнија во 1971 година, но и овој униветзитетуниверзитет го напуштил и се вратил во Хјулит Пакард.
== '''Епл Компјутер''' ==
=== '''Почетоци на Епл''' ===
4

уредувања