Хаски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 834 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Арктикот збор Хаски е контракција на Ескимо "... познат како Huskies, контракција на Huskimos, изговорот со оглед на зборот Ескимите од англискиот морнари на тргување садови." [5] Употреба на Хаски е снимен од 1852 за кучиња чувани од Ескимо луѓе.
 
Карактеристики
 
Хаски се тип на кучиња што се енергични и спортски. Тие обично имаат дебели двојно мантил. [6] Huskies се познати по бледо сини очи, иако тие, исто така може да имаат кафени очи. Хаските најчесто имаат различна боја очи, наречен heterochromia на окото. Хаски се почесто се погодени со одреден степен на увеитис од другите видови на кучиња. [7
 
 
 
''[[Податотека:Закосен текст]]--[[Special:Contributions/89.205.94.221|89.205.94.221]] <small>([[User talk:89.205.94.221|разговор]])</small> 20:51, 20 ноември 2011 (CET)''
== Видете исто така ==
* [[Аљаскански хаски]]
Анонимен корисник