Картографска проекција: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Картографска проекција''' е збир на [[математика|математички]] постапки за пресликување на површината на [[Планета Земја|Земјата]] или нејзин дел на рамнина. При проектирањето може да се појават деформации на [[површина|површините]], [[линија|линиите]] и [[агол|аглите]]. Според карактерот на деформации, проекциите може да бидат: конформни, еквивалентни и произволни. [[Image:MercNormSph.png|right|thumb|upright|250px|Карта на светот во Меркаторова проекција, со големи деформации на површината северно и јужно (споредете [[Гренланд]] и [[Австралија]])]]
 
==Конформни картографски проекции==
295

уредувања