Социјалдемократски сојуз на Македонија: Разлика помеѓу преработките

Откажано уредување 2127706 од (62.162.216.18 | Разговор)
(Откажано уредување 2127707 од (62.162.216.18 | Разговор))
(Откажано уредување 2127706 од (62.162.216.18 | Разговор))
 
== Изборни резултати ==
[[Податотека:Branko-Crvenkovski.JPG|десно|100п|мини|Бранко Црвенковски, прв претседател на СДСМ.]]
СДСМ ги предводеше владите на Република Македонија во периодот од [[1992]] до [[1998]] и од [[2002]] до [[2006]].<ref name="избори">{{цитирана веб страница|title=Учество на избори|url=http://www.sdsm.org.mk/Default.aspx?mId=45&lId=1|accessdate=2010-01-30}}</ref>
 
На [[Парламентарни избори 2002 година|парламентарните избори во 2002 година]] СДСМ освои 43 од 120 пратенички мандати во [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Македонија]] како дел од коалицијата [[За Македонија заедно]], предводена од Социјалдемократскиот сојуз за Македонија и [[Либерално демократска партија|Либерално демократската партија]]. По изборите коалицијата За Македонија заедно формира влада со [[Демократска унија за интеграција|Демократската унија за интеграција]].<ref name="избори"/>
 
На [[Парламентарни избори 2006 година|парламентарните избори во 2006 година]] СДСМ заедно со останатите партии членки на коалицијата За Македонија заедно освои 23.31% од гласовите и 32 пратенички мандати. Во прв ред поради отцепувањето на НСДП ова претставува најлош изборен резултат на СДСМ остварен на досегашните парламентарни избори.<ref name="избори"/>
 
Како последица на поразот на парламентарните избори и на сериозните внатрепартиски превирања во периодот по изборите, дотогашниот лидер [[Владо Бучковски]] ја загуби поддршката меѓу членовите на Централниот Комитет на партијата. На [[5 ноември]] [[2006]] година, на вонредниот конгрес на СДСМ, лидерската позиција ја презеде [[Радмила Шекеринска]]. На седмиот конгрес на СДСМ за вд претседател е избран [[Зоран Заев]]. Тој ќе ја врши должноста претседател на СДСМ се до враќањето на [[Бранко Црвенковски]] на претседателското место во [[мај]] [[2009]] година. На 24 мај 2009 Бранко Црвенковски повторно застанал на чело на Социјалдемократскиот Сојуз.<ref name="избори"/>
 
== Наводи ==
60

уредувања